DSC 1465

 

Śluby Wieczyste S.M.Pauliny sł.M.     26.08.2019

 

Dnia 26 sierpnia 2019 r., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w Sanktuarium Bł. Edmunda Bojanowskiego, przy Domu Generalnym w Luboniu miała miejsce Wieczysta Profesja Siostry M. Pauliny Walczak. 
Głównym celebransem był ks. Jacek Niesyto COr ze Świętej Góry, z Gostynia, a wraz z nim Najświętszą Ofiarę sprawowali – ks. Leszek Szymaszek, ks. Tomasz Ren i ks. Michał Przybylski.
Siostrze Paulinie towarzyszyły, licznie zebrane na Uroczystości, Siostry Służebniczki oraz najbliższa rodzina.
więcej zdjęć: GALERIA

IMG 20190808 WA0010

 

25 lat posługi Sióstr Służebniczek Maryi w Oziornoje - 7 sierpnia 2019r. 

7 sierpnia 2019r. we wspomnienie Bł. Edmunda Bojanowskiego w Oziornoje w Narodowym Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju świętowaliśmy jubileusz 25 - lecia pracy sióstr.
Dokładnie 25 lat temu, 7 sierpnia 1994 roku zaczęły swoją misję w parafii pierwsze siostry: s. Klaudia Wawrzyniak, s. Tomiła Maćkowiak, s. Joanna Gulcz.

 

25 lat Misji Sióstr Służebniczek w Kazachstanie DSC 0058www

- Historia wyjazdu na misje oraz krótka relacja z Jubileuszu

 

CZKAŁOWO - HISTORIA NASZEGO WYJAZDU NA MISJE

Wspomnienie napisane przez s.M.Klaudię Wawrzyniak sł.M.

W Kazachstanie, pod koniec lat 80 – tych ubiegłego wieku, po latach terroru komunistycznego, zaczęła wreszcie następować „odwilż”. Przede wszystkim można to było zauważyć w dziedzinie wolności religijnej. W Moskwie zaczęto dawać pozwolenia na budowę świątyń, nie tylko wspólnotom prawosławnym, ale także katolikom. Polscy zesłańcy w Kazachstanie zaczęli również domagać się swoich praw. W roku 1989 mieszkańcy Oziornoje złożyli w Moskwie pismo z prośbą o pozwolenie na budowę kościoła. Otrzymali je na początku 1990 roku. Równocześnie napisali pismo do Księdza Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, z prośbą o przysłanie do Oziornoje kapłana. Podobne pisma złożyli też polscy zesłańcy z innych miejscowości – Szortand i Czkałowa. Ksiądz Prymas, pochodzący z Inowrocławia, tam poszukał kandydatów na wyjazd do Kazachstanu. Na wyjazd zgodzili się: Ks. Tomasz Peta, pochodzący z Inowrocławia i Ks. Tadeusz Krzymiński, który pracował w parafii pw. Świętego Józefa, gdzie ja również wtedy pracowałam. Często rozmawialiśmy z tymi kapłanami o ich wyjeździe i pomagałyśmy w przygotowaniach. Kapłani pojechali do Kazachstanu w lipcu 1990 roku. Ksiądz Tomasz Peta do Oziornoje, a Ksiądz Tadeusz Krzymiński do Szortand. Czkałowo objęli Chrystusowcy z Poznania w osobie Ks. Krzysztofa Kuryłowicza. Ks. Krzymiński przyjechał w październiku do Inowrocławia i opowiadał, że w Kazachstanie są warunki podobne do tych, w jakich pracował bł. Edmund Bojanowski i siostry powinny tam pojechać do pracy wśród polskich zesłańców. Udał się do Lubonia, do Matki Generalnej Manfredy Kornackiej i poprosił w imieniu swoim i  Ks.Tomasza Pety z Oziornoje, by siostry przyjechały na Boże Narodzenie do Kazachstanu, sprawdzić warunki tam panujące i możliwość działania sióstr na tamtym terenie. Matka zgodziła się i pojechałyśmy tam w trójkę: S. Edmunda Kózka, S. Natalia Hagiel i ja. Najpierw udałyśmy się do Wilna, do Matki Bożej Ostrobramskiej, by polecić Jej naszą ewentualną pracę w Kazachstanie. Z Wilna, samolotem poleciałyśmy do Celinogradu (obecnie Astana – stolica) i 20 XII 1990 roku postawiłyśmy swoje stopy na kazachstańskiej ziemi. Udałyśmy się do Szortand i tam pomagałyśmy Ks. Tadeuszowi w przygotowaniach do Świąt  Bożego Narodzenia. Przeżywałyśmy tam wzruszające spotkania z polskimi zesłańcami, śpiewaliśmy kolędy jak podczas wieczornic w czasach Ojca Założyciela. Wiedziałyśmy, że tu jest nasze miejsce, bo tym udręczonym przez komunizm ludziom trzeba przyjść z pomocą i głosić im Dobrą Nowinę. 

Pierwsze Śluby s.M.Anny i s.M.Liliany   img 20190718 wa0000

 

Dnia 16 lipca 2019 r. w kaplicy Domu Generalnego - Sanktuarium Bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu
dwie nowicjuszki - Siostra M. Anna Suchanecka i Siostra M. Liliana Ochowiak złożyły swoje I Śluby zakonne.

 

Uroczystości pogrzebowe Przełożonej Prowincjalnej Prowincji Świętego Józefa - S. M.Ludmiły. 92703 zegnaja siostre ludmile 1

7 listopada 2018r., w południe w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela odprawiona została Msza święta pogrzebowa. Wcześniej Siostrę żegnano w kaplicy pleszewskiego domu. Siostra Ludmiła zmarła 3 listopada, mając 63 lata. 36 spędziła w Zgromadzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekolekcje Federacyjne Sióstr Służebniczek Maryi  DSCN0893

 

 

 

 

 

 

 

 

Początek strony