MISJE

„W naszym posługiwaniu apostolskim nie ograniczamy się tylko do własnego kraju i narodu, ale chcąc się stać „wszystkim dla wszystkich” (1 Kor 9, 22), w miarę możności poszerzamy naszą działalność na odległe tereny i ludy, idąc zwłaszcza do tych, którym nie ma kto przybliżyć Chrystusa.” – z Konstytucji Zgromadzenia.

Siostry pracują w Polsce a także poza granicami Ojczyzny - we Włoszech, w Szwecji, Kazachstanie, na Białorusi, a także w Brazylii.

 miesiac misyjny 2019www

 

 

25 lat Misji Sióstr Służebniczek w Kazachstanie

- Historia wyjazdu na misje oraz krótka relacja z Jubileuszu

 

DSC 0058www

CZKAŁOWO - HISTORIA NASZEGO WYJAZDU NA MISJE

Wspomnienie napisane przez s.M.Klaudię Wawrzyniak sł.M.

W Kazachstanie, pod koniec lat 80 – tych ubiegłego wieku, po latach terroru komunistycznego, zaczęła wreszcie następować „odwilż”. Przede wszystkim można to było zauważyć w dziedzinie wolności religijnej. W Moskwie zaczęto dawać pozwolenia na budowę świątyń, nie tylko wspólnotom prawosławnym, ale także katolikom. Polscy zesłańcy w Kazachstanie zaczęli również domagać się swoich praw. W roku 1989 mieszkańcy Oziornoje złożyli w Moskwie pismo z prośbą o pozwolenie na budowę kościoła. Otrzymali je na początku 1990 roku. Równocześnie napisali pismo do Księdza Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, z prośbą o przysłanie do Oziornoje kapłana. Podobne pisma złożyli też polscy zesłańcy z innych miejscowości – Szortand i Czkałowa. Ksiądz Prymas, pochodzący z Inowrocławia, tam poszukał kandydatów na wyjazd do Kazachstanu. Na wyjazd zgodzili się: Ks. Tomasz Peta, pochodzący z Inowrocławia i Ks. Tadeusz Krzymiński, który pracował w parafii pw. Świętego Józefa, gdzie ja również wtedy pracowałam. Często rozmawialiśmy z tymi kapłanami o ich wyjeździe i pomagałyśmy w przygotowaniach. Kapłani pojechali do Kazachstanu w lipcu 1990 roku. Ksiądz Tomasz Peta do Oziornoje, a Ksiądz Tadeusz Krzymiński do Szortand. Czkałowo objęli Chrystusowcy z Poznania w osobie Ks. Krzysztofa Kuryłowicza. Ks. Krzymiński przyjechał w październiku do Inowrocławia i opowiadał, że w Kazachstanie są warunki podobne do tych, w jakich pracował bł. Edmund Bojanowski i siostry powinny tam pojechać do pracy wśród polskich zesłańców. Udał się do Lubonia, do Matki Generalnej Manfredy Kornackiej i poprosił w imieniu swoim i  Ks.Tomasza Pety z Oziornoje, by siostry przyjechały na Boże Narodzenie do Kazachstanu, sprawdzić warunki tam panujące i możliwość działania sióstr na tamtym terenie. Matka zgodziła się i pojechałyśmy tam w trójkę: S. Edmunda Kózka, S. Natalia Hagiel i ja. Najpierw udałyśmy się do Wilna, do Matki Bożej Ostrobramskiej, by polecić Jej naszą ewentualną pracę w Kazachstanie. Z Wilna, samolotem poleciałyśmy do Celinogradu (obecnie Astana – stolica) i 20 XII 1990 roku postawiłyśmy swoje stopy na kazachstańskiej ziemi. Udałyśmy się do Szortand i tam pomagałyśmy Ks. Tadeuszowi w przygotowaniach do Świąt  Bożego Narodzenia. Przeżywałyśmy tam wzruszające spotkania z polskimi zesłańcami, śpiewaliśmy kolędy jak podczas wieczornic w czasach Ojca Założyciela. Wiedziałyśmy, że tu jest nasze miejsce, bo tym udręczonym przez komunizm ludziom trzeba przyjść z pomocą i głosić im Dobrą Nowinę...

 

25 LAT POSŁUGI SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK MARYI W OZIORNOJE - 7 SIERPNIA 2019

IMG 20190808 WA0010

 

7 sierpnia 2019r. we wspomnienie Bł. Edmunda Bojanowskiego w Oziornoje w Narodowym Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju świętowaliśmy jubileusz 25 - lecia pracy sióstr. Dokładnie 25 lat temu, 7 sierpnia 1994 roku zaczęły swoją misję w parafii pierwsze siostry: s. Klaudia Wawrzyniak, s. Tomiła Maćkowiak, s. Joanna Gulcz.

Razem z nami nasza radość dzielili kapłani z różnych parafii Kazachstanu, szczególnie ci, którzy współpracowali z siostrami na przełomie tych lat. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Tomasz Peta metropolita w Astanie, który zaprosił siostry do Oziornego kiedy był tam proboszczem. Były obecne wszystkie Siostry Służebniczki pracujące w Kazachstanie na czele z siostrą Wikarią Kornelią Silna, która przyjechała cieszyć się razem z nami jubileuszem i przy okazji odwiedziła wszystkie placówki w Kazachstanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: TUTAJ

WIĘCEJ ZDJĘĆ:  GALERIA

image 2019 08 09

 

 

MISJE SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK MARYI:

KAZACHSTAN

Na misje do Kazachstanu pierwsze Siostry Służebniczki Maryi przyjechały w 1993 roku do Czkałowa, w 1994 roku do Oziornego. Dzisiaj siostry pracują w czterech miejscach w Kazachstanie. Trzy domy na północy kraju, a jeden na południu. Praca sióstr na terenie Kazachstanu, to głównie praca z dziećmi w Ochronce, z chorymi, ubogimi nie tylko materialnie, ale też moralnie; katecheza z dziećmi i dorosłymi, troska o kościół. Służą i modlą się przy parafii. Pracując w parafii, wyjeżdżają z kapłanami na wioski, które do parafii należą, aby tam katechizować i przygotowywać do sakramentów dzieci, młodzież i też dorosłych.

Dzisiaj w Oziornoje siostry prowadzą ochronkę przy parafii, do której uczęszcza 10 dzieci, prowadzą też katechezę w parafii i okolicznych wioskach, do parafii należących, a jest tych wiosek 9.  Zajmują się liturgią, zakrystią, odwiedzają osoby chore, samotne. Jedna z sióstr prowadzi chór. W wolnych dniach od nauki organizują dla dzieci obozy, na które przyjeżdżają dzieci z wiosek, należących do parafii.  Siostry włączają się w organizację dni Młodych, ponieważ od 17 lat w Oziornoje w sierpniu jest organizowane Święto Młodzieży, które trwają 4 dni. Wtedy przyjeżdża młodzież z całego Kazachstanu i innych państw. 

DSC09256 fill 314x235Gebrurtstag P fill 316x237

20161114 1511541 fill 407x306

BIAŁORUŚ – Indura

Na Białorusi Siostry posługują w Indurze. Podobnie jak w Kazachstanie Siostry zajmują się katechizacją dzieci i młodzieży.

P1000539 fill 404x303P1010812 fill 398x299

BRAZYLIA

Siostry przybyły do Brazylii 11 lutego 1954 roku ( Ilópolis, Rio Grande do Sul). Obecnie Siostry podejmują głównie pracę wśród chorych, a także podobnie jak w pozostałych krajach prowadzą ochronki  i włączają się w prace parafialne.

Madre despedida 005 fill 291x223DSC 2001 fill 338x224

P1110362 fill 410x286

Więcej zdjęć w galerii: MISJE

Początek strony