MISJE

„W naszym posługiwaniu apostolskim nie ograniczamy się tylko do własnego kraju i narodu, ale chcąc się stać „wszystkim dla wszystkich” (1 Kor 9, 22), w miarę możności poszerzamy naszą działalność na odległe tereny i ludy, idąc zwłaszcza do tych, którym nie ma kto przybliżyć Chrystusa.” – z Konstytucji Zgromadzenia.

Siostry pracują w Polsce a także poza granicami Ojczyzny - we Włoszech, w Szwecji, Kazachstanie, na Białorusi, a także w Brazylii.

 

KAZACHSTAN

Na misje do Kazachstanu pierwsze Siostry Służebniczki Maryi przyjechały w 1993 roku do Czkałowa, w 1994 roku do Oziornego. Dzisiaj siostry pracują w czterech miejscach w Kazachstanie. Trzy domy na północy kraju, a jeden na południu. Praca sióstr na terenie Kazachstanu, to głównie praca z dziećmi w Ochronce, z chorymi, ubogimi nie tylko materialnie, ale też moralnie; katecheza z dziećmi i dorosłymi, troska o kościół. Służą i modlą się przy parafii. Pracując w parafii, wyjeżdżają z kapłanami na wioski, które do parafii należą, aby tam katechizować i przygotowywać do sakramentów dzieci, młodzież i też dorosłych.

Dzisiaj w Oziornoje siostry prowadzą ochronkę przy parafii, do której uczęszcza 10 dzieci, prowadzą też katechezę w parafii i okolicznych wioskach, do parafii należących, a jest tych wiosek 9.  Zajmują się liturgią, zakrystią, odwiedzają osoby chore, samotne. Jedna z sióstr prowadzi chór. W wolnych dniach od nauki organizują dla dzieci obozy, na które przyjeżdżają dzieci z wiosek, należących do parafii.  Siostry włączają się w organizację dni Młodych, ponieważ od 17 lat w Oziornoje w sierpniu jest organizowane Święto Młodzieży, które trwają 4 dni. Wtedy przyjeżdża młodzież z całego Kazachstanu i innych państw. 

DSC09256

 Gebrurtstag P

 

 

 

 

 

 

 

 

20161114 1511541

 

BIAŁORUŚ – Indura

Na Białorusi Siostry posługują w Indurze. Podobnie jak w Kazachstanie Siostry zajmują się katechizacją dzieci i młodzieży.

P1000539 P1010812

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BRAZYLIA

Siostry przybyły do Brazylii 11 lutego 1954 roku ( Ilópolis, Rio Grande do Sul). Obecnie Siostry podejmują głównie pracę wśród chorych, a także podobnie jak w pozostałych krajach prowadzą ochronki  i włączają się w prace parafialne.

DSC 2001 Madre despedida 005

 

 

 

 

 

 

 

 

P1110362

Więcej zdjęć w galerii: http://www.siostry-maryi.pl/galeria/album/77-misje.html

Początek strony